Jinekolojide Lazer Cerrahisi

Jinekolojide Lazer Cerrahisi

Jinekolojide (Kadın Hastalıklarında) Hangi Tip Lazerler Kullanılır?
Günümüzde değişik dalga boylarında, değişik karakteristikleri olan yüzlerce lazer türü olmasına rağmen,jinekolojide sıklıkla kullanılan 4 tip lazer vardir.
Bunlar; CO2 Laser, Argon Laser, Nd: YAG Laser ve K.T.P Laserdir.

CO2 Laserin dokulara yayılımı ve komşu dokulardaki ısının emilimi ile ortaya çıkan termal hasar azdır. Bu yüzden daha çok Laparoskopik Endokopik cerrahide kullanılmaktadır.

Nd: YAG (Neodminyum-Yetrium-Aliminyum-Garnet) Laserin dokulara yayılım gücü ve yakma etkisi fazladır. Bu yüzden daha çok Histeroskopik Laser cerrahisinde kullanılmaktadır.

Argon Laser endometriosis cerrahisinde kullanılmaktadır. Aynı amaç ile CO2 Laser de kullanılabilmektedir.

Laparoskopik Lazer Cerrahisi Nedir?

Laparoskopik lazer cerrahisi genel anestezi altında gerçekleştirilir. Göbek içinden 1 cm' lik kesi yapılarak bir iğne yardımıyla karın boşluğu 3-4 litre karbon dioksit (CO2) gazı verilerek şişirilir. Ardından göbekten girilerek karın içerisine bir optik tüp (laparoskop) yerleştirilir. Bu optik sistem, bir video-kamera sistemine bağlanır ve karın içindeki görüntü monitör ekranına yansıtılır. Bu şekilde laparoskop karın içindeki herhangi bir bölgeye yönlendirilerek monitörde izlenebilmektedir. Daha sonra kasık bölgelerine birer adet 0.5 cm'lik iki delik açılır. Bu delikler operasyonun gerçekleştirilmesinde kullanılacak aletlerin sokulması için kullanılmaktadır.

Laparoskopik lazer cerrahisinin klasik laparoskopi operasyonlarından farkı laparoskopun ucuna kameranın haricinde lazer sistemi de bağlanmasıdır. Dolayısıyla laparoskop içinde optik bir kanal ve lazer ışınlarının geçeceği ikinci bir kanal daha vardır. Cerrahın kontrol ettiği lazer enerjisi ile karın içindeki organlarda kesme, yakma ve kanama durdurma gibi işlemler yapılabilmektedir.

Aşağıdaki kadın hastalıklarından herhangi birinden şikayetçi iseniz Laparoskopik Lazer Cerrahisi tedavi yöntemini kullanabilirsiniz:

1. Tubo – Ovarian Yapışıklıkların Ayrılması
2. Kısırlık Cerrahisi
3. Endometriosis
4. L.U.N.A (Laser Uterine Nerve Ablation)
5. Polikistik Over
6. Over Kist Ameliyatı
7. Salpenjektomi
8. Dış Gebelik


Bilgi Talebi

Not kısmına iletişim bilgilerinizi yazınız!

Sık Sorulan Sorular Makaleleri

Çok Okunanlar

 • jinekolog antalya (2444 okunma)

  Jinekolog Antalya Mustafa Torgaç Antalya'da kliniği bulunan bir jinekolog ve cinsel terapisttir. Antalya kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ...

 • jinekolojide lazer cerrahisi (1437 okunma)

  Jinekolojide Lazer Cerrahisi Jinekolojide (Kadın Hastalıklarında) Hangi Tip Lazerler Kullanılır? Günümüzde değişik dalga boylarında, değişik ...

 • adet kanaması kaç gün sürer (1336 okunma)

  Kadınların Adet günleri ve kanama oranları farklılık göstermektedir. Her kadının sabit bir şekilde aynı aralıkta adet görmesi mümkün değildir. ...

 • erken menopoz (1116 okunma)

  Herhangi bir sebepten dolayı, yumurta hücrelerini hızla bir şekilde yok eden her olay, erken menopoza sebebiyet verebilir. 17 ile 18 yaşlarına ...

© 2024, Jinekolog Antalya. Tüm Hakları Saklıdır.